Informacje dla grupy: Gumisie

Propozycje zajęć i zabaw dla Gumisiów na tydzień 23-27 marca

Grupa : Gumisie

Kochani Rodzice w tym wpisie będziecie mogli znaleźć propozycje zajęć i zabaw na najbliższy tydzień. Prosiłabym w miarę możliwości drukować dzieciom karty pracy i inne pomoce, które będę załączała. Gdy skończy się już pandemia i wrócimy wszyscy do przedszkola, to prace dzieci trafią do ich teczek. Prosiłabym dlatego o podpisanie ich (imię dziecka i data wykonania pracy). Jeżeli nie mają Państwo drukarki w domu, to niektóre karty czy pomoce dydaktyczne będzie można spokojnie wykonać własnoręcznie. Wpis będzie na bieżąco aktualizowany, więc proszę zaglądać. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli się wszyscy spotkać ponownie w naszej sali 😉

PONIEDZIAŁEK:

„W marcu jak w garncu”

 • Zagadka Tomasza Jabłońskiego „Marcowy garnek”

To jest taki dziwny miesiąc,

w którym wszystko się wciąż miesza:

lato, zima, po połowie.

W nim jak w garncu,

jest takie przysłowie.

O jakim miesiącu jest mowa w zagadce? (Pytaniem pomocniczym może być pytanie o to, jaki mamy teraz miesiąc); Dlaczego marzec jest porównywany do garnka z zupą?; Jakie są składniki marcowej zupy? Jaka pora roku zaczyna się w marcu?

 • „W marcu jak w garncu” – zabawa orientacyjno – porządkowa

Rodzicu, przygotuj cztery kartki. Na każdej z nich narysuj jeden z symboli: SŁOŃCE, ŚNIEG, DESZCZ, WIATR. (Kartki zamiast rodziców mogą wykonać dzieci:) ) Przygotowane kartki po kolei pokazuj dziecku, a ono będzie wykonywało następujące czynności:

SŁOŃCE – dziecko uśmiecha się wystawiając buzię do słońca, rękoma może naśladować świecące promyki;

DESZCZ – dziecko udaje, że przeskakuje przez kałuże małe i duże;

ŚNIEG – dziecko kładzie się na dywanie i robi „aniołka”;

WIATR – dziecko mówi głoskę sz i z uniesionymi rękami kołysze się na boki;

Możesz włączyć waszą ulubioną piosenkę, do której lubicie tańczyć i ją zatrzymywać. Gdy wciśniesz pauzę, pokaż dziecku jeden z przygotowanych wcześniej symboli. Po ok. 10 sekundach włącz muzykę.

 • Karta pracy

marcowapogoda3-1

 

WTOREK:

Wczorajszy temat to idealny pretekst do zachęcenia dzieci do zjadania warzyw. W jaki sposób? Wczoraj była „zupa pogodowa” a dzisiaj wspólnie ugotujemy zupę warzywną:)

 • „Warzywne memo” wydrukuj gotowe memo podane w linku poniżej, lub stwórz własne. Pytania do dziecka: Jak nazywają się te warzywa? Spróbuj wyklaskać po kolei ich nazwy. Które warzywa lubisz, a za którymi nie przepadasz? Z których chciałbyś ugotować zupę?

memory_game_free_printable_veggies

 • Wspólne gotowanie zupy – sprawdźcie wspólnie, jakie warzywa macie w domu i spytajcie dziecko, z których warzyw chciałoby ugotować zupę. Pozwólcie mu spróbować pokroić/wrzucić do garnka warzywa, nalać wody czy doprawić zupę odpowiednimi przyprawami. Tak przyrządzony obiad dziecko o wiele chętniej zje 😉 Nasze Gumisie uwielbiają pomagać podczas nakrywania do stołu przed posiłkami w przedszkolu. Mogą zostać takimi samymi dyżurnymi od stołu w domu.
 • Gra pamięciowa „Byłam/em na zakupach i kupiłam/em…”

Powiedz „Byłam/em na zakupach i kupiłam/em marchewkę”. Poproś dziecko, aby powtórzyło zdanie i dodało jakieś inne warzywo od siebie, np. „Byłem na zakupach i kupiłem marchewkę i seler”. Potem powtórz zdanie dodając kolejne warzywo do listy itd.

 

ŚRODA:

Dzisiaj trochę poćwiczymy i porozmawiamy o tym, że nie ma złej pogody. Jest tylko nieodpowiednia odzież 😉

pod tym linkiem znajduje się joga dla dzieci. Wspólne trenowanie to nie tylko świetna zabawa, ale też kształtowanie zdrowych nawyków.

 • Wiersz

Wanda Grodzieńska

Chory kotek

Wyszedł kotek na deszczyk,

Dostał kaszlu i dreszczy.

Boli głowa i oczy,

Nogi w błocie przemoczył.

Kładzie mama koteczka

Do ciepłego łóżeczka.

Bierze synka za rączkę.

-Oj, masz, kotku, gorączkę.

Przyszedł tatuś wieczorem

Z siwym panem doktorem.

-Ratuj, panie doktorze

Bo synkowi wciąż gorzej!

Doktor kotka opukał,

Okularów poszukał

I powiada: – Dam ziółka,

Będzie zdrowy jak pszczółka.

Dam i proszki na dreszcze,

Niech przeleży dzień jeszcze,

Ale lepsze niż proszki są

Na deszczyk kaloszki!

 

Pytania do wiersza: Dlaczego kotek zachorował? Co go bolało? Co trzeba robić, żeby nie chorować? Jakie ubranie jest odpowiednie na marcową pogodę? Co należy robić, aby w trakcie zabaw na świeżym powietrzu się nie pocić? Co to znaczy ubranie na cebulkę?

 • Praca plastyczna „Marcowe płaszczyki”

Zaprojektujcie wspólnie ubranie na wiosenny spacer. Może być kilka wariantów, które będą pasowały do różnych warunków atmosferycznych. Można do tego użyć skrawków materiałów, skarpet, które zostały bez pary lub kolorowego papieru. Pracę można wykonać na kartce przyklejając elementy ubrania do wcześniej narysowanej sylwety. Nasze dzieci w przedszkolu chętnie tworzą papierowe stroje dla lalek barbie. W ten sposób też można wykonać tę pracę.

CZWARTEK:

 • Wiosenna gra logopedyczna. Załączam do wydrukowania planszę oraz instrukcję. Miłej zabawy 😉

https://drive.google.com/file/d/0B4Znt_PeD4EERGFha0RkR2pMa0RtOEtYWTRKUFhfRl8wSlNB/view

https://drive.google.com/file/d/0B4Znt_PeD4EEV0lobVZVbWRkelhoMGRvRkhmeEJwTnpfZDVJ/view

 • „Maszeruje wiosna” – proszę nauczyć dzieci tekstu piosenki;

„Maszeruje wiosna” K. Bożek-Gowik

1. Tam daleko gdzie wysoka sosna
maszeruje drogą mała wiosna.
Ma spódniczkę mini, sznurowane butki
i jeden warkoczyk krótki.Ref. Maszeruje wiosna a ptaki wokoło
lecą i świergocą głośno i wesoło.
Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat,
gdy go w górę wznosi zielenieje świat !

2. Nosi wiosna dżinsową kurteczkę, na ramieniu
małą torebeczkę. Chętnie żuje gumę i robi
balony a z nich każdy jest zielony.

Ref. Maszeruje wiosna a ptaki wokoło
lecą i świergocą głośno i wesoło.
Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat,
gdy go w górę wznosi zielenieje świat !

3. Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas
każda trawka chce być już zielona.
gdybyś zapomniała inną drogą poszła
zima by została mroźna.

Ref. Maszeruje wiosna a ptaki wokoło
lecą i świergocą głośno i wesoło.
Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat,
gdy go w górę wznosi zielenieje świat !

 

 • Praca plastyczna – ozdób kwiatka dowolną techniką. Dzieci mogą pomalować kwiata farbami, kredkami, uzupełnić go wydzieranką lub bibułą. To zależy od tego, co macie w domu. Na koniec każde z dzieci może go wyciąć. Gdy przedszkole już będzie otwarte, kwiatami ozdobimy firanki w naszej sali 😉

kwiat

PIĄTEK:

 • Dzisiejsze „zajęcia” zaczniemy od zabawy ruchowej. Przygotujcie rolkę po ręczniku papierowym i ubierzcie się wygodnie 😉 W linku poniżej znajduje się dokładny opis przebiegu ćwiczeń.

https://akademia.pwn.pl/view/be3be7aa-e10b-4278-ac64-e65f4fea789c/37275/Zdrowy_przedszkolak_Zabawy_z_rolkami_po_recznikach.pdf

 • Kolejny link prowadzi do krótkiego filmu edukacyjnego, który przedstawia pierwsze oznaki wiosny. Będzie on doskonałą powtórką wiadomości z minionego tygodnia, ale także wstępem do przyszłego tygodnia, w którym dalej będziemy rozmawiać o wiośnie.

https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY

 • Gra pamięciowa – połóżcie 10 małych przedmiotów na tacy. Poproście dziecko, aby dobrze się im przyjrzało i przykryjcie je szmatką/chustką. Zakryjcie dziecku oczy, usuńcie jeden przedmiot i ponownie odkryjcie tacę. Czy udało się zgadnąć, co zniknęło? Super! Powtórzcie zabawę kilka razy.

DODATKOWE PROPOZYCJE SPĘDZENIA WOLNEGO CZASU W DOMU:

 • ćwiczenia interaktywne dla przedszkolaków „lubię wiosnę, lubię lato”

https://akademia.pwn.pl/view/794943f2-97e5-3d04-a782-f1432a8eafe9/36781/CwiczeniaInteraktywne_Lubie-wiosne-lubie-lato/index.html

 • Pippi Langstrump w Operze Helsińskiej

https://www.arte.tv/pl/videos/093005-000-A/pippi-laangstrump-w-operze-helsinskiej/?fbclid=IwAR3R0OpL4SOgFezR0swj4QbJEeDHLsoY9LVOr4hQYaDYyulOUKanPI_fT8s

 • Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w SDK

https://www.facebook.com/sluzewskidomkultury/videos/218452879356063/?fref=mentions&__xts__%5B0%5D=68.ARA_bOJp6xdhtMZ1vRxuL5j2EgO_IRQY1Bfoj-whHfCg8xtBJVxARLtKdakUHmO4wNtXHIJXP-PdvZgMzpfbujeBDeOGeD59P5WMmwPmUct4jp2WgE9ChP-u7D3nDvpMtM6cgCVkOk6tJqNznSvnrhV6JQKv1E6xJyIoo5FXkkP7uRlHzUevlyOkW5jnLgf881UbxyUPsIf_7BVoIr3Qr41hVfFWoCG3mj1tyn5KwvSIrp8XQHRuZo7fFud6Kd6mlhsCQYInIlnJH8a2NZqc8QrZ-wDVvYJRle2PD-uUR5IKddf2AdmKiQAukQoJ1DAlMVpzWX-DLHxz2WDzF-WoUHY&__tn__=K-R

 • Lekcje angielskiego Marty Mitsche dla dzieci na Youtube

https://www.youtube.com/channel/UCXsRD0x_GJaXbllsz1GlVjg?fbclid=IwAR1gl-f3x-XGxpA3ZUx5Jzj9Wxe-bn-O8sicCrQ3hhdFvYBx9jDVQe42qlY

 

Źródła

 1. Pięciolatek Przewodnik metodyczny 3 „Tropiciele” Beata Gawrońska, Emilia Raczek
 2. www.przedszkolankowo.pl
 3. www.ck-creativekitchen.com
 4. www.youtube.com kanał: Joga małego człowieka
 5. www.logomiaupedia.pl
 6.  www.youtube.com kanał: świat dziecka
 7. www.activityshelter.com
 8. www.akademia.pwn.pl
 9. www.moi-mili.pl
 10. www.youtube.com kanał Marty Mitsche

 


Dzień Babci i Dziadka

Grupa : Gumisie

30 stycznia Gumisie obchodziły Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji przygotowały przedstawienie, prezenty i zaprosiły swoich dziadków na uroczystość. Wszystkim przybyłym gościom serdecznie dziękujemy za obecność i mamy nadzieję, że bawiliście się równie dobrze co my.
img-8331

img-8327

img-8326

img-8321


Przegląd piosenki i tańca w SP nr 26

Grupa : Gumisie

10 stycznia ponownie odwiedziliśmy jedną z pobliskich szkół. Tym razem była to SP nr 26. Podczas wizyty mogliśmy podziwiać występny taneczne uczniów zerówki oraz klas 1-3.
img-8166

img-8167

img-8170

img-8176

img-8181


Wizyta w SP nr 17

Grupa : Gumisie

18 grudnia byliśmy w SP nr 17 na zajęciach zorganizowanych przez Panie z tamtejszej świetlicy. Porozmawialiśmy trochę o tradycjach świątecznych i z pomocą dzieci z klas 1-3 wykonaliśmy kartki świąteczne.
img-7981

img-7979

img-7982

img-7983


Kolędowanie z mamą Stasia

Grupa : Gumisie

16 grudnia mama Stasia odwiedziła nas ze swoimi skrzypcami. Opowiedziała nam jak się nazywają poszczególne elementy tego instrumentu oraz z czego wykonany jest smyczek. Na koniec wspólnie kolędowaliśmy. Mamie Stasia bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas 😉
img-7959

img-7961

img-7962


Dekorujemy pierniczki

Grupa : Gumisie

Dziękujemy mamie Igora za przyniesienie pierników do dekoracji. Jeszcze tego samego dnia zabraliśmy się do pracy, co widać na zdjęciach. Już niedługo będzie można je kupić na kiermaszu świątecznym, na który serdecznie zapraszamy.
79171922_1147758098751812_8561777465012256768_n

78919198_731835023970468_6604068368620191744_n


Spacer do skrzynki pocztowej

Grupa : Gumisie

Na początku grudnia narysowaliśmy (bo pisać jeszcze nie umiemy) list do Świętego Mikołaja. Następnego dnia zaadresowaliśmy kopertę i poszliśmy na spacer wrzucić list do skrzynki. Mamy nadzieję, że dotrze na czas i Mikołaj chociaż po części spełni nasze marzenia 😉
80047364_476147656351547_5469715794340347904_n-1

78486138_572550586651984_9160009634172370944_n-1


Urodziny w Gumisiach

Grupa : Gumisie

26 listopada obchodziliśmy urodziny Mikołaja, Konrada, Niny, Liwki, Matyldy, Celiny, Karolci i Hani. Były życzenia, pyszny tort, gigantyczne kolorowanki i… dyskoteka z kulą disco!
79090375_604347763702995_914137716839415808_n

78823554_992441701136410_6932492216958976000_n

78349443_565351840969235_7566023219086360576_n

79136598_446323812746216_5376492008762245120_n


Pracownia malarska u Gumisiów

Grupa : Gumisie

W związku z tematem przewodnim poprzedniego tygodnia Gumisie zamieniły się w małych malarzy. Wspólnie malowały obrazy a efekty ich pracy można podziwiać w naszej szatni.
malarze

malarze1

malarze2

malarze3


Czytanie na dywanie w grupie Gumisiów

Grupa : Gumisie

7 listopada gościliśmy mamę Michalinki, która przeczytała nam „Bajkę o rozczarowanym rumaku Romualdzie”. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i zachęcamy pozostałych rodziców do wzięcia udziału w akcji.
czytanie

czytanie1