Propozycje zajęć dla dzieci na okres 18. – 23.11.2020

Temat kompleksowy: „ Ciepło i miło”

Zadania do realizacji:

Środa (18.11.2020) :

• „Dwie krawcowe” – uważne słuchanie wiersza Jana Brzechwy

• „ Moja jesienna kreacja” – projektowanie i wykonanie jesiennych strojów z bibułek, gazet i kawałków dostępnego materiału.
  • „W mojej szafie” – segregowanie ubrań na te, które nosi się latem i te, które zakładamy kiedy na dworze jest zimno.

Czwartek (19.11.2020) :

• „Jesienny zestaw” – nazywanie ubrań, które zakładamy kiedy jest zimno. Dzielenie nazw części garderoby na sylaby i segregowanie ich do koszy w zależności od liczby sylab w nazwie. Wyodrębnianie pierwszej głoski.
  • „Tańcowała igła z nitką” – pamięciowe opanowanie treści wiersza J. Brzechwy.

Tańcowała igła z nitką,

Igła – pięknie, nitka – brzydko.

Igła cała jak z igiełki,

Nitce plączą się supełki.

Igła na przód – nitką za nią:

„ Ach, jak cudnie tańczyć z panią!”

Igła biegnie drobnym ściegiem,

A za igłą – nitka biegiem.

Igła górą, nitka bokiem,

Igła zerka jednym okiem,

Sunie zwinna, zręczna, śmigła.

Nitka szepce: „Co za igła!”

Tak ze sobą tańcowały,

Aż uszyły fartuch cały!

• „Kolorowe bluzeczki” – zabawa badawcza na podstawie książki „ Moje pierwsze eksperymenty – małe eksperymenty z wielkim skutkiem”

eksperyment

Piątek (20.11.2020) :

• „Rodzinna gimnastyka” z wykorzystaniem gazet.

1. Marsz po obwodzie koła w rytm tamburyna ( lub innego instrumentu) z gazetą w ręce, w momencie przestania grania przez rodzica, dziecko staje na baczność z gazetą na głowie, na jednej nodze, z gazetą  między  kolanami.
  2.  „Piłeczki” – zgniecenie gazety w kulkę, podrzucanie jej prawą ręka, lewą ręką, oburącz, przerzucanie z ręki do ręki.
  3. „Tocz się tocz piłeczko” – dzieci siedzą w siadzie klęcznym i próbują przesuwać  kulkę do przodu przez  dmuchanie na nią.
  4. „Raki ” – czworakowanie z gazetą na brzuchu.
  5. „Rzuć  do celu” – wrzucanie kulek z gazet do kosza.
  • Osłuchanie z piosenką ,,Śniadanko baranka’’

• „Zabawa na b” – podawanie przykładów słów zaczynających się głoską „b”.

Poniedziałek (23.11.2020) :

• Od owcy do swetra – historyjka obrazkowa.

Opowiedz co się dzieje na każdym obrazku. Powiedz skąd mamy wełnę z której powstają swetry. Jakie jeszcze ubrania mogą być zrobione z wełny. Czytanie globalne wyrazów; owca, wełna. Podziel na sylaby wyraz owca, wełna.

obraz1

obraz2

obraz3

obraz4

obraz5

obraz6

obraz7

• Wesoły baranek – praca plastyczna, można wypełnić kontur włóczką lub watą, pokolorować kopytka, głowę i ogonek.

owca