Propozycje zabaw i zajęć dla grupy III

Grupa : Misie 2019-2020

Drodzy rodzice!

W związku z zaistniałą sytuacją załączamy propozycje zajęć i zabaw dla Waszych dzieci. Bardzo prosimy o dokumentowanie prac dzieci  imieniem, nazwiskiem i datą. Prosimy (w miarę możliwości) o drukowanie załączonych kart pracy lub jeśli nie mają Państwo drukarki można wykonać je z dzieckiem samodzielnie, po powrocie do przedszkola prace trafią do teczek dzieci. Wpisy będą aktualizowane co kilka dni. Życzymy dużo zdrowia i do zobaczenia ! p. Klaudia i p. Ala.

Poniedziałek 23.03

1. Zapoznanie z tekstem Podróż wiosny”, link http://www.nasze-bajki.pl/pl/przegladarka.aspx?bajka=757

Proszę porozmawiać z dzieckiem o tekście. Pytania pomocnicze:

• Z jaką porą roku rozmawiała wiosna?
  • Kto pomógł odświeżyć walizkę wiośnie?
  • Dlaczego zima była zmęczona?
  1. Wiosenne zagadki
  • „Gdy śnieg zginie, kwiaty rosną, a tę porę zwiemy…”
  • „Kolorowe i pachnące, zakwitają wiosną. Można spotkać je na łące,
    w parku i w ogródku rosną”
  • „Jak ten kwiatek się nazywa, co słowo „pan” w nazwie ukrywa?”
  1. Łąka pełna kwiatów– wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem dowolnych materiałów.

Wtorek, 24.03

Potrzebne materiały- cebula

1. Jaka jest cebula?- ( Proszę ukryć cebulę pod ręcznikiem, niech dziecko ją dotknie i spróbuje odgadnąć co to jest), następnie niech ją obierze, posmakuje i spróbuje określić jej smak.
  2. Zapoznanie z piosenką, próba odśpiewania (możliwe, że niektóre dzieci ją znają, więc wystarczy ją przypomnieć)

Cebulka i buraczek

Cebulka, cebulka
okrągła jak kulka
Potańcować chciała,
buraczka wołała

Buraczek, buraczek
miał czerwony fraczek
Z cebulką tańcował
nóżek nie żałował

Link do melodii: https://www.youtube.com/watch?v=fw9_roEJVOs

1. Zabawa ruchowa wzorująca się na grze kolory. Proszę zagrać z domownikami w grę w kręgu, można wykorzystać piłkę, woreczek lub cokolwiek innego czym da się rzucać. Zabawa polega na rzucaniu do siebie przedmiotu i wypowiadanie nazw warzyw, jednak gdy padnie słowo „cebula” dana osoba nie może złapać przedmiotu.

Środa, 25.03

1. Co pachnie w kuchni?- Proszę (w miarę możliwości) o pokazanie dziecku przypraw dostępnych w kuchni- bazylia, oregano, liść laurowy lub jakiejkolwiek innej przyprawy, proszę zapytać do czego wykorzystujemy te przyprawy. Smakowanie, dotykanie i wąchanie dozwolone !
  2. Zgadniesz co to?”- zabawa polegająca na spróbowaniu danej przyprawy i próbie odgadnięcia jej nazwy.
  3. Wiosenne przysłowia proszę zapytać dzieci czy znają jakieś przysłowia związane z tematyką wiosenną, jeśli nie to proszę przeczytać dziecku:

– –Kwiecień plecień, tak przeplata: trochę zimy, trochę lata.

W marcu jak w garncu.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni.

W celu wyjaśnienia dziecku przysłowie to krótkie zdanie, które utrwaliło się w tradycji ,  jest wskazówką albo przestrogą dla ludzi.

1. Próba zapamiętania krótkiego wiersza

Radosna pora

Idzie do nas pani wiosna,
pora roku tak radosna.
Łąki obsypie kwiatami,
drzewa młodymi listkami.
Ptaki zaśpiewają wszędzie
i zielono wreszcie będzie.

Czwartek 26.03

1. Stworzenie własnej grzechotki- Proszę wsypać do pustej butelki groch, ryż lub cokolwiek innego co może wydawać dźwięk, niech dziecko własnoręcznie ozdobi butelkę. Teraz można stworzyć własną melodię!
  2. Proszę wybrać dowolne liczmany (mogą być klocki), proszę skonstruować z dzieckiem zagadki matematyczne. Przykład- ustawiamy w linii 4 klocki czerwone i 3 żółte, ile jest razem klocków? Których jest więcej?
  3.  Proszę pokolorować według wzoru90703412_556056345016957_8660540843574165504_nPiątek 27.03
    1. Kolorowe kanapki- Nasze misiaki bardzo lubią pomagać podczas posiłków! Dajcie Państwo dziecku okazję do nakrycia stołu, stwórzcie razem kolorowe, zdrowe kanapki z wykorzystaniem jak największej ilości warzyw!
    2. https://www.youtube.com/watch?v=FGRMM_Vsh0g- a teraz poruszajmy się trochę!
    3. Zagadki o jedzeniu :
    • Włoskie czy laskowe, smaczne są i zdrowe.
    • Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w słoiku leży kiszony.
    • Zwykle bywa w sklepie, w kostkach sprzedawane. Będzie nim pieczywo w mig posmarowane.
    • Jest dziurawy, lecz tych dziurek nigdy nie łatamy. My kroimy go w plasterki i z chlebem zjadamy.
    • Bywa drożdżowe, bywa tortowe, z kremem, z serem, z makiem.
      Kupisz je w cukierni i zjesz je ze smakiem.